Meteorológiai térképek
Meteorológiai előrejelzéseket ún. GRIB-szervereken keresztül közvetítenek olyan feldolgozórendszerek felé, ahol a bonyolult matematikai adathalmazokból a meteorológusok számára vizuálisan felfogható képeket alkotnak. Ezek alapján készülnek a prognózisok, melyeket szintén rávetítenek egy térképre több rétegben. A többszörösen megemésztett adathalmaz kerül általában a médiába. (Ezeket láthatjátok itt képekként.) Amennyiben olyan rendszerrel rendelkezel, amely képes közvetlenül a GRIBeket fogadni, akkor a pillanatnyi helyzeted alapján a matematikai modell a digitális térképedre kerül, és onnantól minden felelősség a tied.
Kiemelt fontosságú egy tengeri kajaktúrán a hullámok terjedési iránya és azok magassága. Sokszor bizony az irányok eltérnek az uralkodó szél irányától, sokan ezek okát nem értik. Általában a szélirány határozza meg a nyíltabb vízi tengeri hullámok terjedési irányát, és ezek mindig olyan magasságúak, amekkorára gerjesztik a különböző irányból érkező viharok hullámai vagy egyéb szelek. Szélcsendben is lehetnek a vízen hatalmas döghullámok, ezek viszont csak szél hatására válnak tarajossá. Tagolt partoknál összetetté változik a helyzet. Ennek rengeteg oka van, pl. ha egy szűk tengerszorosba érve, majd ismét szélesebb vízfelületbe tódulva a hullámok egy része irányt vált, majd találkozik egy másikkal, azok interferálnak és így tovább. Ember legyen a talpán, aki a hullámmozgásokat és azok irányát a világon mindenütt megjósolja. Mindezek miatt a hullámok magasságáról és irányáról szóló előrejelzések kiemelt helyen szerepelnek.
Ha az is érdekel, fog-e esni az eső (azaz a képek alapján ezt nem tudod kikövetkeztetni mert nem vagy meteorológus), akkor neked a szöveges prognózis szükségeltetik. Ilyen is van neked itt.