Megújult a folyami határőrizeti rendszer a Duna déli szakaszán, a csaknem 400 millió forintos fejlesztéssel megoldódott az államhatár és a vízi határátkelőhely között lévő mintegy 16 kilométeres szakasz folyamatos felügyelete.
Kalmár Ádám, a Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság idegenrendészeti osztályának vezetője arról beszélt az MTI-nek, eddig ezt a szakaszt nem tudták folyamatosan ellenőrizni, csak járőrözéssel biztosították a Duna határbiztonságát.
A mostani fejlesztés a többi között egy-egy, mintegy 40 méteres – nagy hatótávolságú hőkamerával, radarral és nappali kamerákkal is ellátott – tornyot jelent Mohácsnál és Kölkednél. Ezekkel folyamatosan belátják az érintett szakaszt. A tornyokat önálló biztonsági rendszerrel, térfigyelő kamerákkal és mozgásérzékelőkkel látták el a rongálások megelőzése érdekében.
Senki nem tud elbújni a vízen. (fotók: MTI/Sóki Tamás)
A nappali és a hőkamerák, valamint a radarok folyamatos, együttes működésével már nagy távolságból észlelhetővé és megfigyelhetővé válnak a Dunán közlekedő járművek és emberek. A tornyok vezérlését és az onnan érkező információk feldolgozását a mohácsi vízi határátkelőhelyen létesített vezetési ponton végzik.
Kalmár Ádám a Duna határbiztonságáról elmondta: migrációs szempontból csendes határszakasznak számít a Duna, évente nyolc–tíz illegális határátlépés történik. Ennél valamivel nagyobb számban, évente tizenöt–húsz esetben kapnak el csempészeket, akik elsősorban cigarettát próbálnak Magyarországra hozni.
– A Duna egyre inkább felértékelődött az európai biztonságot tekintve, Magyarország a Duna-stratégiában is hangsúlyos szerepet kap – emelte ki Kalmár. A mostani beruházással, új járőrhajóval, hőkamerákkal, nappali kamerákkal, felszerelésekkel és radarrendszerrel eleget tudnak tenni a schengeni határellenőrzési kódexben a határellenőrzés iránt támasztott követelményeknek. Emellett maga a határőrizet is olcsóbbá válik, a rendőröknek ugyanis nem kell folyamatosan járőrözniük, csak akkor kell gyorsan reagálniuk, ha az szükséges.
A Duna déli szakaszán a Magyarországra belépő, illetve innen kilépő hajók határellenőrzését a mohácsi vízi átkelőhely látja el, amely – az Európai Unió és a schengeni térség déli vízi kapujaként – felelős az unióba vízi úton érkező vagy onnan távozó teljes személy- és áruforgalom ellenőrzéséért.
Ez itt egy primitív számológép, amely a GPS lapkád NMEA mondatait ellenőrzi soronként.
Beírod a kezdő $ és a mondatvégi * nélkül az adatokat, melyek ún. mezőelválasztó karaktere a vessző (,). Végül nyomsz egy entert és a következő sorban megjelenik a teljes mondat, a sor végén a checksum adattal. Ha ez egyezik azzal a számmal, ami az eredeti mondat végén is van (amelyet a GPS antennád adott), az ellenőrző összeg helyes, nem kell interferenciára vagy egyéb működési zavarokra gondolnod.
A használathoz böngésződnek JavaScriptre van szüksége, valószínűleg alapértelmezetten ez be van állítva. Az alábbiakban előre beírtam egy rövidebb példamondatot, mely alatt ott a kiértékelés is.
A NMEA egy mozaikszó, amely a National Marine Electronics Association nevéhez fűződik. Ez a szervezet fejlesztette ugyanis azt az interface-t, amely segítségével a használt eszközök egymással, illetve különböző számítógépekkel egységes formátumú üzenetek alapján képesek kommunikálni. Az NMEA üzenetek alapja az, hogy a vevő olyan mondatokban kommunikál, amelyek teljesen sajátságosak és függetlenek egymástól.
Tudjuk, hogy vannak bizonyos rendeletek, melyek csak arra valók, hogy pénzbehajtást lehessen velük végrehajtani. Ezeket gondosan válogatják meg oly módon, hogy sok alkalommal keletkezhessen "szabálysértés". Az igazi idiotizmus akkor van, ha az elöljáró még példát is mutat ebben, mármint a hülyeség létjogosultságát beönti a médiába. Erre láthatunk alant egy ausztrál példát, ami több, mint gyomorforgató.
Add a comment