Képzeljük el, hogy két szépen megkent vajas kenyeret a megkent oldalával egymásra borítunk, miközben közé szorítunk szalonna helyett egy csodálatosan vékony sonkadarabot! Az így előállt szerkezet szilárdabb, mint a vajas kenyerek külön-külön, nem beszélve az önmagában csak lengedező, abszolút hajlékony sonkáról. Ha így összeállítjuk szendvicsünket, a vaj mint kötőanyag sokkal szilárdabbá teszi a cuccost, és így könnyebben magunkba tudjuk burkolni az egészet.
A kompozitok szendvicsszerkezetének ugyanez az elve, csak jóval többet tud nekünk nyújtani, mert míg a vajas kenyerünket nem ütjük, nem nyomjuk, nyírjuk és karcoljuk, a kajakunkat igen, néha a legperverzebb módon.
Mi az hogy szendvicsszerkezet és mire jó ez nekünk?
Add a commentBővebben: Szendvicsszerkezetek a tengeri kajakoknál és vadvízi hajóknál
Mi a KOMPOZIT?
A kompozit kettő vagy több nem egyforma anyag makroszkópikus kombinációja, ahol a különböző anyagok között a kapcsolat jól felismerhető. Ha eltekintünk a vályogházaktól (melyek falazata ebben az értelemben szintén kompozit), akkor fogalmunk másképpen hangzik. A kompozit olyan mesterséges inhomogén anyag, ahol a kész forma szilárdsági és szerkezeti tulajdonságai irányonként eltérőek.
Gyártásukra kevés a tapasztalat. Míg a fémekkel az ember régóta baráti viszonyban áll, a kompozitok szilánkjai még barátságtlanul fúródnak ujjai közé, amikor a műhelyben küzd valami barkácsolással. A kompozitok viselkedéséhez nem kell a fémeknél közismert vas-karbon állapotábrát ismerni, a kompozitok gátlástalan viselkedését vizsgáló tudomány reológia (majdnem teológia) névre hallgat.
Add a commentBővebben: A nem kompozitszerkezetű tengeri kajakok műanyagáról